Indian Time - A Voice from the Eastern Door

 

Sports Schedules

Sorted by date  Results 1 - 25 of 326

 Sports Schedules    September 11, 2014 

ACS Akwesasne 8-Ball League

Schedule for September 17, 2014 Brasshorse 3 vs. Brasshorse 1 Spragues 1 vs. Brasshorse 2 Brasshorse 4 vs. Hogan Legion 1 Gardners 1 vs. Spragues 2 Hogan Legion 2 vs. Gardners 2...

 
 Sports Schedules    September 4, 2014

ACS Akwesasne 8-Ball League Schedule for September 10, 2014

Brasshorse 2 vs. Hogan Legion 1 Spragues 2 vs. Brasshorse 3 Brasshorse 1 vs. Spragues 1 Hogan Legion 2 vs. Gardners 1 Gardner 2 vs. Brasshorse 4...

 
 Sports Schedules    August 28, 2014

2014 Presidents Cup

St. Albert Miners (RMLL) Onondaga Redhawks (Can-Am) Kahnawake Mohawks (OSLL) Nanaimo Timbermen (WCSLA) Six Nations Rivermen (OLA) Akwesasne Outlawz (TNSLL) Tri-City Bandits (Host) SCHEDULE THURS....

 
 Sports Schedules    August 28, 2014

ACS Akwesasne 8-Ball League Schedule for September 3, 2014

Sprague’s 2 vs. Brasshorse 1 Hogan Legion 1 vs. Sprague’s 1 Brasshorse 3 vs. Hogan Legion 2 Gardner’s 1 vs. Brasshorse 4 Brasshorse 2 vs. Gardner’s 2...

 
 Sports Schedules    August 14, 2014

ACS Akwesasne 8-Ball League August 20 Schedule

Brasshorse 1 vs. Hogan Legion 2 Brasshorse 3 vs. Brasshorse 2 Spragues 2 vs. Brasshorse 4 Gardners 1 vs. Spragues 1 Hogan Legion 1 vs. Gardners 2...

 
 Sports Schedules    August 14, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule 613-936-1583

Thursday, August 14 Turtle Room: 5:30-8 Cultural Dance Sport & Fitness Program 12:30-5pm 8pm Outlawz vs. Snake Island Muskies Playoff Game #2 Friday, August 15 8pm Outlawz vs. Snake Island Muskies...

 
 Sports Schedules    August 14, 2014

Kanikonhr'i:io i:wa ne Ona':ke CANOE & KAYAK CLUB Family Paddle Time

Kids must be accompanied by an adult and if you don’t have your own kayak or canoe we have some available for you to use during Family Paddle Time. Thurs. August 14 Family Paddle Time 5-7pm...

 
 Sports Schedules    August 7, 2014

Three Nations Senior Lacrosse League Schedule

Thursday, August 7: Caughnawaga Indians vs. Akwesasne Outlawz 8pm at A’nowara’ko:wa Arena Friday, August 8: Tyendinaga Wolfpack vs. Snake Island Muskies 8pm Massena Arena Friday, August 8:...

 
 Sports Schedules    August 7, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule August 7-12, 2014

Thursday, August 7 Turtle Room: 5:30-8 Cultural Dance Sport & Fitness Program 12:30-5pm 8pm Outlawz vs. Caughnawaga Indians Playoff Game #1 Friday, August 8 Floor available Saturday, August 9 Floor...

 
 Sports Schedules    July 31, 2014

ACS Akwesasne 8-Ball League August 6 Schedule

Hogan Legion 2 vs. Brasshorse 2 Brasshorse 1 vs. Brasshorse 4 Brasshorse 3 vs. Hogan Legion 1 Spragues 2 vs. Spragues 1 Gardners 1 vs. Gardners 2...

 
 Sports Schedules    July 31, 2014

Akwesasne Indians Jr. B Playoff Schedule

G3 Fri, Aug 01 Halton Hills Bulldogs vs. Akwesasne Indians 8:00pm at Anowarako:wa Arena G4 Sat, Aug 02 Halton Hills Bulldogs vs. Akwesasne Indians 7:00pm Anowarako:wa Arena G5 Sun, Aug 03 Halton...

 
 Sports Schedules    July 24, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule July 24-31, 2014

Thursday, July 24 Turtle Room: 5:30-8 Cultural Dance 5pm Pnut/Pprwt 6pm Novice 1 7pm Girls 8pm Outlawz vs. Tyendinega Friday, July 25 5:30 Tyke 2 6:30 Peewee2 Saturday, July 26 9am Tyke 1 10am Novice...

 
 Sports Schedules    July 24, 2014

Three Nations Senior Lacrosse League Schedule

Thursday, July 24 Tyendinaga Wolfpack vs. Akwesasne Outlawz 8:00 PM at A’nowara’ko:wa Arena Friday, July 25 Snake Island Muskies vs. Tyendinaga Wolfpack 8:00 PM at Deseronto Community...

 
 Sports Schedules    July 24, 2014

Akwesasne Indians Jr. B Playoff Schedule

G1 Sat, Jul 26 Akwesasne Indians vs. Halton Hills Bulldogs 7:30pm in Georgetown G2 Sun, Jul 27 Akwesasne Indians vs. Halton Hills Bulldogs 2:00pm in Georgetown G3 Fri, Aug 01 Halton Hills Bulldogs...

 
 Sports Schedules    July 24, 2014

ACS Akwesasne 8-Ball League Schedule

Teams 1 Gardners 1 2 Brasshorse 1 3 Brasshorse 3 4 Brasshorse 3 5 Brasshorse 4 6 Hogan Legion 1 7 Hogan Legion 2 8 Spragues 1 9 Spragues 2 10 Gardners 2 July 30 Schedule: Gardners 1 vs. Brasshorse 1...

 
 Sports Schedules    July 17, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule: July 17-24, 2014

Thursday July 17 Turtle Room: 5:30-8 Cultural Dance Sport and Fitness Camp 12:30-5 5pm Peanut/Paperweight 6pm Novice 1 7pm Girls 8-9:30 Jr. B Practice Friday, July 18 5:30-8 Tri-district Coed...

 
 Sports Schedules    July 17, 2014

The 2014 FIL World Championship ESPN broadcast schedule (all times Eastern). Schedule is subject to change. Thu, July 17 Consolation Round 10am-1pm-4pm ESPN3

Thu, July 17 • 6:30 p.m. • Semifinals #1 • ESPNU Thu, July 17 • 9:30 p.m. • Semifinals #2 • ESPNU Fri, July 18 • 10 a.m.-1pm-4pm-7pm Consolation Round • ESPN3 Sat, July 19 • 1 p.m....

 
 Sports Schedules    July 17, 2014

Akwesasne Jr. B Indians Playoff Schedule

G3 Fri. Jul 18 - Akwesasne Indians vs. Oakville Buzz 8:00 pm – in Toronto Rock Athletic Centre G4 Sat. Jul 19 - Akwesasne Indians vs. Oakville Buzz 7:00 pm - in Toronto Rock Athletic Centre G5 Sun....

 
 Sports Schedules    July 10, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule: July 10-17, 2014

Thursday July 10 Turtle Room: 8-4 CPR/ First Aid Turtle Room: 5:30-8 Cultural Dance Sport and Fitness Camp 12:30-5 5pm Peanut/Paperweight 6pm Novice 1 7pm Girls 8-9:30 Jr. B Practice Friday, July 11...

 
 Sports Schedules    July 10, 2014

Akwesasne Indians round two playoff schedule vs. Oakville Buzz

Saturday, July 12, 7 p.m. at Anowarakowa Arena Sunday, July 13, 4 p.m. at Anowarakowa Arena Friday, July 18, 8 p.m. at Toronto Rock Athletic Centre Saturday, July 19, 7 p.m. at Toronto Rock Athletic...

 
 Sports Schedules    July 3, 2014

Jr. B Akwesasne Indians PLAYOFF SCHEDULE

Game 3-Thurs. July 3 Kahnawake vs. Akwesasne Indians 8pm at A’nowara’ko:wa Game 4-Sat. July 5 Akwesasne Indians vs. Kahnawake 8pm in Kahnawake Game 5-Sun. July 6 Kahnawake vs. Akwesasne 2pm at...

 
 Sports Schedules    June 26, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule - May 22-28, 2014

Thursday June 26 3:15-5:15 Lacrosse Drills; $2 per player 5:00 Peanut/Paperweight 6:00 Novice 1 7:00 Girls 2 8:00 Outlawz practice Friday, June 27 7:30 Girls 2 Saturday, June 28 9-1 AMLA 7:00 Jr. B...

 
 Sports Schedules    June 26, 2014

Jr. B Akwesasne Indians PLAYOFF SCHEDULE

Game 1-Sat. June 28 Kahnawake Hunters vs. Akwesasne Indians 7pm in A’nowara’ko:wa Arena Game 2-Sun. June 29 Akwesasne Indians vs. Kahnawake 8pm in Kahnawake Game 3-Thurs. July 3 Kahnawake vs....

 
 Sports Schedules    June 26, 2014

The Three Nations Sr. Lacrosse League (TNSLL) 2014 Schedule

Akwesasne Outlawz (A’nowara’ko:wa Arena, Cornwall Island) Caughnawaga Indians (Kahnawake Sports Complex, Kahnawake, PQ) Snake Island Muskies (Massena Arena, 180 Hart Haven Plaza, Massena, NY)...

 
 Sports Schedules    June 19, 2014

A'nowara'ko:wa Arena Schedule - May 22-28, 2014

Thursday June 19 Turtle Room 5:30-8 Fancy/Jingle Dance 3:15-5:15 Lacrosse Drills; $2 per player 5:00 Peanut/Paperweight 6:00 Novice 1 8:00 Jr. B Indians vs. Gloucester Friday, June 20 MCA/ Arena Close...

 

Page Down